aktualizováno: 13.01.2018 21:41:30

Pár slov o plemeni Shih-tzu

Tento malý pejsek pocházející z Tibetu patří mezi společenská plemena. Je veselý, přátelský, inteligentní, a také má svou hrdost. Potřebuje kontakt se svými majiteli, ale když vidí, že na něj zrovna nemají čas, počká, až si ho najdou. Radostným máváním ocasem přivítá návštěvu a během chvilky si dokáže každého „omotat kolem prstu“. Stejně tak rád je členem psí smečky ať už stejné nebo jiné rasy. Shih-tzu zbytečně neštěká, ale zároveň je dobrým hlídačem. Podezřelé šustnutí za dveřmi umí náležitě ohlásit.
Tak jako lidé, je každý jedinec této rasy jiný. Některý se mazlí více, jiný méně. Rád chodí na procházky a běhá venku. Také však neváhá zalézt do pelíšku či vyskočit na pohovku (pokud to majitel dovolí) a celý den lenošit. Přeci jen je to dlouhosrsté plemeno určené k chovu v bytě.
 
Srst vyžaduje pravidelnou péči, ale přitom se to nesmí přehánět. Několikrát týdně vykartáčovat a pročesat úplně postačí. Je dobré zvykat na to psíka už od útlého věku, jinak časem zplstnatí. Na téma jak často koupat, jsou názory různé. Naše mínění je dle potřeby. Po koupeli je nutné psa dobře vysušit fénem. Každý má jinou strukturu srsti a chvíli to třeba potrvá, než se najde vhodná kosmetika. Může se zdát, že ta, která se nakonec hodí nejlépe, není nejlevnější. Ale výsledkem je pak snadnější úprava. „Vlásky“ nad očima se svazují do culíčku.
Pokud nemáte dostatek času na pravidelné česání, můžete jej svěřit do rukou profesionálů a pořídit mu pěkný sestřih, který vám bude vyhovovat a hlavně bude pejskovi slušet. Byť okolí možná nepozná, jaké rasy váš pejsek je. Protože díky bohaté dlouhé srsti je vzhled Shih-tzu jedinečný. Zbarvení je různé a i když někdo dává přednost určité barvě, to nejdůležitější je však povaha. Více o standardu se můžete dočíst na stránkách www.cmku.cz, odkaz plemena-standardy, kategorie IX. – plemena společenská.
 
 
                                                   
TOPlist